Muay Thai Boxing ve Kadınlar

Muay Thai Boxing ve Kadınlar

Muay Thai Boxing ve Kadınlar

Bilindiği gibi Muay Thai Boxing gücün her daim ön planda olduğu reel bir dövüş sporudur. Tekme, yumruk, diz ve dirsek vuruşları ile yapılır. Antrenman başına enerji (kalori) sarfiyatı 1.000-1.500 kalori arasındadır. Öğretisinde esneklik, çabukluk, kondisyon ve güç olmazsa olmazdır. Muay Thai Boxing tabiatı gereği erkek sporu olarak bilinir. Maalesef ülkemizde çok fazla bilinmeyen bir spordur. Oysa ki kazandırdıkları düşünüldüğünde kadınlar için de vazgeçilmez olacaktır.

 

Pekiyi kadınlar için herhangi bir spordan farkı ve kazanımları ne olacaktır? Öncelikle günümüz kadınlarındaki azim ve hırs Muay Thai için beklenen ruh halidir.

Kadınlarımız hangi spor branşları ile uğraştıklarına göz atarsak eğer;

 

(Yalnız şunu söylemeliyim ki karşılaştırma yaptığım tüm sporlara saygım sonsuzdur. Hepsi sadece konusuna göre faydalıdır. Asla küçümsemiyorum. Haddim de değil. Yapanlara ve yaptıranlara saygım sonsuzdur. Sadece kadınlarında Muay Thai Boxing sporunu bilmelerini, tanımalarını istiyorum.)

 

Kadınlarımız güncel olarak pilates sporu ile uğraşıyorlar. Pilates izometrik şekilde esnek ve dengeli olarak yapılan çalışmadır. Esnetmeler mevcuttur. Muay Thai‘de var mıdır? Evet vardır.

 

Kardiyo Tai Box, Muay Thai’den kopya çekilerek uyarlanan hemen hemen tüm hareketleri aynı olan spordur.

 

Yeni trend olan Tabata’daki çalışmalar Muay Thai’nin egzersiz şekilde ısınma bölümünde yapılanlara eşdeğerdir.

 

Fitness sporunu ele alırsak: Çok kapsamlı olmasına rağmen yapılan çeşitli ağırlık ve sıkıştırılmış/kardiyo şeklindeki hareket çalışmaları Muay Thai’de yapılan istasyon/ağırlık çalışmalarında da mevcuttur.

 

Cross Fit antrenmanlarındaki çalışmalar Muay Thai sporundaki güç /istasyon şeklinde yapılanları çağrıştırır.

 

Tenis gibi toplu sporların direkt vücuda yönelik olmamasından dolayı karşılaştırma yapmak istemiyorum.

 

Diğer sporlara göre yaptığımız antrenmanlarda bir kadına ne kazandıracağız? Aslında erkekler için olan kazanımlar kadınlar içinde aynıdır.

 

Nedir bu kazanımlar?

  1. Antrenmanlarımızda vücut destekli vuruşlarımız sebebiyle kaslarımız, yoğun bir şekilde çalışır. Gücümüzü kullanarak artmasını sağlarız.
  2. Kardiyovasküler sistem her defasında zorlanır. Bu sebeple terleme oranı yüksektir.
  3. Vücuttan toksin atımı yüksektir.
  4. Esneklik özelliği iyi bir Muay Thai sporcusunda olmazsa olmazlardandır.
  5. Vuruş teknikleri sebebiyle vücut koordinasyonu sürekli gelişir. Denge unsuru artar.
  6. Güncel hayatımızın hastalığı olan strese karşı deşarj yöntemidir.
  7. Ayrıca yaptığımız zorlu antrenmanlarda vücut endorfin(mutluluk) hormonu salgılar.
  8. Son olarakta tüm bu aksiyonlar ve kullandığımız dövüş teknikleri  sonucunda dövüşçü kimliği kazanırız.

 

Pekiyi “Dövüş sporu yaparken ya zarar görürsem?” diyen kadınlara aşağıdaki linkte bulunan GİNA CORONA’yı ve diğer youtube videolarını seyretmelerini tavsiye ederim. Kendisi fotomodel, oyuncu, Muay Thai ve MMA branşlarında profesyonel bir dövüşçüdür.

Unutulmaması gereken, kontrollü yapıldığı (öğretimizin gayesidir) sürece zannedildiğinin aksine asla zarar görülmeyecektir.

Bu arada kadın sporcularımla yaptığım söyleşide; antrenmanlardan çok memnun olduklarını bildirdiklerini bilgilerinize sunarım.

Sağlıklı ve bol sporlu günler dilerim.

 

Murat Çetinkaya
Muay Thai Kickboxing Antrenörü

Gençlerde Spor BilinciMuay Thai Sporunun Kazandıracakları