Gençlerde Spor Bilinci

Gençlerde Spor Bilinci

Gençlerde Spor Bilinci

Kulübümüze yapılan başvurular sonucunda bire bir yaptığımız görüşmelerde, maalesef genç erkeklerin ileriki yaşlarda karşılaştıkları sorunları anlatmak istiyorum.

 

Spor, sağlığımız için önemli bir etkendir. Bu konu herkesin bildiği bir durum. Pekiyi, sorun nedir o zaman?

 

Herhangi bir spor branşı ile uğraşmamış olarak büyüyen ve ergenlik çağına giren erkek çocuklarda, topluma kendini kabul ettirebilme arayışı başlıyor. Gösterişli olmak için güçlü ve kaslı bir vücut, kendilerini kabul ettirebilme yöntemlerinin başında geliyor.

 

Pekiyi, bu düşünce sizce uzun vadeli bir düşünce mi? Yani güç isteyen kişi, bunu zamanla kazanabileceğinin farkında mı yoksa bir an evvel istediğine kavuşmalı mı?

 

Tabi ki ergen bir gencimiz bu konuda hemen bu kaslara sahip olmalı(!) Neler yapmalı? Bir hevesle düzenli Body Building sporuyla uğraşıyor. Buraya kadar sorun yok. Pekiyi onlar için bu yeterli mi?

 

Maalesef yaşadığımız fast food dünyasında her şeyin hazır ve hızlı olarak sunulması, zaman kavramının sabırsızlığa yol açmasına sebep oluyor.

 

Bu sebepledir ki; yaptığı spora da fast food mantığıyla yaklaşmasından ötürü bir an evvel kaslara kavuşmak için kontrolsüz bir şekilde takviye gıdalara gömülüyorlar.

 

Kısa zamanda heves ettikleri kaslara kavuşuyorlar. Pekiyi bu heves ne kadar sürüyor? İnanın çok kısa zaman içerisinde istediklerine kavuştuklarında salonun yolunu bile unutuyorlar. Yaptıkları kas ve vücut belli zaman içerisinde kayboluyor. Kazanılan kasların yerine yağlanmalar oluyor. Vücutlar aşırı kilolanıyor. Vücutlarda onarılamayacak deformasyonlar ve deri çatlamalarına yol açıyor.

 

Kaş yapayım derken göz çıkarıyorlar!..

 

Bu sefer de gençlerde psikolojik olarak sıkıntılar baş gösteriyor. Kilolardan kurtulmak için kontrolsüz diyetler başlıyor ve sağlıksız vücutlarla ortada dolaşıyorlar.

 

Sonrasında farklı branşlarda telafi çabalarına gidiliyor. Maalesef bu sorun sebebiyle bizim kulübümüze de kaydolmuş üç genç arkadaşımızla farklı antrenman şekilleri ile vücuttaki deformasyona karşı çalışmalar başlattık ve epey yol kat ettik.

 

Pekiyi hata gençlerde mi diye sorarsak? Bence onlarda değil. Ebeveynlerde maalesef.

 

Çünkü eğitim ailede başlar.

 

Spor; öncelikli olarak aile kültürümüzde yaşam tarzı olmalıdır. Hayatımızdaki olmazsa olmazlardan olmalıdır. Ebeveynler olarak gözümüzden sakındığımız çocuklarımıza, yeteneklerine göre küçüklükten itibaren (spor yapabilirlik yaşına geldiğinde) muhakkak spor branşları seçilmeli ve onları spora teşvik edilmeliyiz.

 

Unutulmamalıdır ki; spor yaşam biçimi olmalı. Belli bir zamanda değil de yaşamın her zamanında kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Spor insanda kendine güveni arttırır.

 

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur

atasözü boşuna söylenmemiş.

 

Murat Çetinkaya

Muay Thai Kickboxing Antrenörü

Muay Thai Boxing Savunma Teknikleri -1Muay Thai Boxing ve Kadınlar