Muay Thai Sporunun Kazandıracakları

Muay Thai Sporunun Kazandıracakları

Muay Thai Sporunun Kazandıracakları

Bilindiği gibi Muay Thai Kickboxing  Dünyanın en sert sporlarından biridir. Bu spor, dövüş  teknikleri öğrenmek için realitesi açısından en doğru adrestir. Dolayısıyla belli seviyeye gelmiş sporcularda uygulama yönünden sertlik olabileceği doğrudur. Fakat Muay Thai sporunun kazandıracakları sadece sertlik değildir.

 

Alışma, gelişme ve tecrübe evreleri süresince sporcuya sadece dövüş teknikleri kazandırmıyor. Beklenti olarak kazanılmak istenilen dövüşçülük yetisi en son kazanılır.

 

Neden diye düşündüğümüzde cevabı çok basittir. Tecrübe ruhen ve bedenen kazanılır. Tekrarlarla geçen sürelerde vücut, öğreti doğrultusunda fiziksel yeterlilik kazanımları alır.

 

Nedir bu kazanımları dersek: Öncelikli olarak esnek kas yapısına sahip olmamız gereklidir ki vuruşlarımızı istediğimiz seviyelerde yapabilelim. Sonrası ise güçtür. Antrenmanlarımızdaki hitabetlerimiz öncelikli olarak güce dayalı vuruşlara yöneliktir. Güçlü bir vuruşun alt yapısı için maksimum kapasiteli kardiyovasküler sisteme ihtiyaç duyulur. Pekiyi neden bu yoğun baskı?

 

İyi bir dövüşçü vuruş gücünün yanında vücut gücüne de sahip olmak zorundadır. İyi bir vuruş için iyi bir (kuvvetli) duruşa ihtiyaç vardır. Bizim için püf noktası kuvvette devamlılık esastır. Filmlerdeki gibi temiz ve aksiyonel dövüş sahneleri gerçek hayatta az rastlanır. Dolayısı ile dövüşçü kendini en zora hazırlamak zorundadır. Vuruş  gücünden ziyade vücut gücünü kazanmak zor olandır.

 

Bu kazanım için antrenmanlarımızda ısınma sonrası (nabzı hareketlendirmek kasları ısıtmak) yoğun olarak dinamik esneme ve germe (bedenin yukarısından başlatarak) ile kasları hazırlarız. Devamında taktik ve teknik ile geçen süreçte nabzı yükseltiriz. Tekniklerimizin uygulaması sırasında vuruşlarımız vücut destekli olduğundan dolayı kas gücümüzü vücut gücümüzle birleştiririz. Bu bölümde artık nabzımızı yani kardiyovasküler sistemimizi zorlamaya başlarız. Antrenman sonunda ise artık vücudumuzu soğutmamız kasılan kaslarımızı ve vücudumuzu rahatlatmamız gereklidir. Bunun için statik esnetme (bedenin yukarısından başlatarak) her zaman için en geçerli olanıdır.

Başlangıç seviyesindeki sporcularımızı vuruş gücünü arttırmak için kol ve bacaklara yönelik güç çalışmaları olan şınav, mekik, squat çalışmalarımıza mekik ile core idmanla destekleriz.

 

Orta seviyedeki sporcularımız genel olarak teknik ve taktiksel olarak kendilerini yetiştirmiş olurlar. Antrenmanlardaki vuruş güçleri ve vücut güçleri artık belli bir düzeye gelmiştir. Yani kas ve vücut gücünü rahat kullanabilirler.

 

Fakat gelişim durmadığı için gücünde artması gereklidir. Kas gücü için yardımcı ekipmanlara (çeşitli şekillerde işlevi olan ve farklı kilolarda ağırlık v.b.) ihtiyaç duyulur. Vücut gücü için ek kardiyovasküler çalışmalara başvururuz. Bunun için anaerobik (min. Oksijen max. Performans) çalışmalara ihtiyaç duymaya başlarız. Çalışma sürelerini arttırıp dinlenme sürelerini düşürerek ciğer kapasitelerini arttırırız. Yüksek hızda koşu, ip atlama, merdiven tırmanma v.b. çalışmalarla kapasitenin artmasını sağlarız.

 

İleri seviyedeki sporcular artık kas ve vücut gücünü max. derecede kazanmış olurlar. Tabi ki bu seviyede vuruş tekniklerini tam anlamıyla kazanmış, sparring (antrenman müsabakaları) metoduyla uygulamaya başlamışlardır. Maçlara hazır hale gelmiştir.

 

Artık sporcu kendini tanır yani gücünü ve kapasitesini bilir. Kendi yorumunu yapabilir. Dövüşçü olarak da rakibini iyi etüt eder. Analizini yapar. Gerekli aksiyonlarını alır.

 

Sonuç olarak Muay Thai sporuna başlayanların gelişim evresi bu şekildedir. Yazımın başında ve devamında da belirttiğim gibi uygulamalar güce hep dayanır. Dolayısıyla Muay Thai Boxing sporu yapanlar ciddi derecede kalori harcarlar. Antrenman başına 1,000-1,200 kalori harcandığı tespit edilmiştir.

 

Bu sporu yapmakla kazancımız maksimum ciğer kapasitesi, güçlü kaslar, güçlü fit vücut yapısı ve son olarak da tabii ki dövüş teknik ve tecrübesidir.

 

Kaybımız ise tabii ki fazla kilolarımızdır.

 

Sağlıklı ve bol sporlu günler dilerim.

 

Murat Çetinkaya
Muay Thai Boxing Antrenörü

Etiketler: ,
Muay Thai Boxing ve KadınlarMuay Thai Antrenman Çalışmaları